Menu Głowne
· Strona Główna
· Księga Gości
· Webmasterzy
· Webmasterzy -
Absolwenci

· Kontakt z Administracją
Szkoła
· Budynek
· Patron Szkoły
· Władze Szkoły
· Kadra Nauczycielska
· Dokumenty Szkolne
· Szkolne Tradycje
· Biblioteka
Uczniowie
· Absolwenci
· Osiągnięcia
·Rekrutacja
· Samorząd Uczniowski
· Wymiany Miedzynarodowe
Inne
· Galeria Zdjęć
· Zdjęcia Archiwalne
· Materiały dla uczniów
· Materiały dla nauczycieli
Ważne strony
· Plan lekcji
· Wykaz podręczników
· Tematy na egzamin ustny z języka polskiego
· Biuletyn informacji publicznej
Linki
Tekst alternatywny
BIP
Tekst alternatywny
Współpraca
Tekst alternatywny

Tekst alternatywny
Sponsorzy LO
LO dla dorosłych
Losowe Zdjęcia

100lecie obch7
100lecie obch7
Album:
100-lecia budynku LO
11 listopada 2 13
11 listopada 2 13
Album:
Święto Niepodległości cz. 2
dzk 2013 07
dzk 2013 07
Album:
Dzień Kobiet 2013
festiwal subkultur38
festiwal subkultur38
Album:
Festiwal Subkultur
promocja 28
promocja 28
Album:
Promocja szkoły
Wielkie widowisko muzyczne i teatralne w strzegomskim LO!
70 aktorów grających w trzech aktach, ponad 750 widzów, dwa spektakle oraz czteroosobowy zespół „Klezmerado” wykonujący muzykę żydowską na żywo – tak wyglądał sobotni wieczór w strzegomskim LO, podczas którego zostały wystawione fragmenty „Skrzypka na dachu”. Zainteresowanie spektaklem było ogromne, ponieważ oprócz lokalnych mediów relację z przedstawienia nagrywał Polsat News.
A wszystko rozpoczęło się niesamowitym motywem ze „Skrzypka na dachu”, który wykonał zespół „Klezmerado”. Uczniowie grający w I akcie tradycyjnie zachwycili. Przepięknie utwory Justyny Steczkowskiej wykonały niezwykle utalentowane uczennice: Monika Kołdacha, Aleksandra Szapańska, Monika Sarlej, Magdalena Kolasa, Aleksandra Fornal, Małgorzata Rogala, Magdalena Hawro, Joanna Głód, które przygotowywała pani Agnieszka Rut. Scena „Swatko, swatko” oraz „Piosenka szabasowa” były wykonane na najwyższym poziomie muzycznym i teatralnym. Wspaniałe kreacje aktorskie odegrali również główni bohaterowie: Monika Kołdacha oraz Paweł Wroński. Nie zabrakło również kultowego utworu „Gdybym był bogaty” wykonanego właśnie przez Tewiego oraz bardzo dobrze odegranych scenek rodzajowych wykonanych przez kolejnych licealistów: Kingę Pilczuk, Aleksandrę Myszczyszyn, Katarzynę Pudełek, Martę Budzowską, Julię Szymczyk, Martynę Witkę, Agnieszkę Sapoń, Agnieszkę Ogonek, Anitę Schwedę, Michała Kustrę, Bartosza Giemzę, Katarzynę Sabat, Małgorzatę Atłachowicz, Dominikę Sahajdak, Magdalenę Wasilewską, Kamilę Sobkowiak, Joannę Kusiewicz, Daniela Karonia, Błażeja Kołodzieja, Aleksandrę Dudyk.
Wycieczka licealistów do "Osówki" i "Złotej wody"
W czwartek, tj. 13 listopada strzegomscy licealiści z klasy IIIb o nachyleniu przyrodniczo-sportowym oraz matematyczno-informatycznym, wraz w wychowawczynią - panią Małgorzatą Kucharską i nauczycielką wychowania fizycznego - panią Anitą Kołaczek, zwiedzali Podziemne miasto „Osówka”. Pod kierunkiem przewodnika mieli okazję poznać tajniki tej części kompleksu Riese, usłyszeć o dotychczasowych badaniach historycznych prowadzonych w „Osówce”, jak również „zapoznać” się z przyjaciółmi i mieszkańcami podziemnych tuneli - nietoperzami.
- Dzięki tego typu lekcjom można inaczej poznawać historię – mówi Natalia, jedna w z uczestniczek wyjazdu. Kolejnym punktem naszej wycieczki był wyjazd do Łomnicy, na łowisko pstrąga („Złota woda”). Atrakcją tej części czwartkowego wyjazdu była możliwość samodzielnego złowienia ryby. Klimat łowiska tworzyła chata, będąca specyficznym muzeum sudeckim. Wypełniono ją różnorodnymi przedmiotami kultury materialnej, które właściciel gromadzi, by zaprezentować bogatą historię tego miejsca. Wśród eksponatów znalazły się m.in.: narty, tablice informacyjne z okresu międzywojennego, zegary, obrazy, gliniane naczynia, pralki, tarki do prania i wiele innych przedmiotów.
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie Karta Szkolna, realizowanym przez Bank Zachodni WBK S.A. ("Bank").
Podstawowym celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych, poprzez uniemożliwienie wstępu na ich teren osobom nieuprawnionym. Cel ten realizowany jest poprzez instalowanie w szkołach systemu kontroli dostępu obsługiwanego przez zbliżeniowe karty prepaid. Karta Szkolna może pełnić jednocześnie wiele funkcji: klucza, identyfikatora szkolnego, karty bibliotecznej, biletu komunikacji miejskiej, a także elektronicznej portmonetki (po wcześniejszym zasileniu). Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu narzędzie to znakomicie wpisuje się w działania lokalnych władz zmierzające do podnoszenia poziomu cyfryzacji. Wszystkie koszty związane z realizacją projektu pokrywa Bank, więc nie obciążają one gminy, szkoły, rodziców ani uczniów.
Aby wejść do szkoły należy posłużyć się Kartą Szkolną dostarczoną przez Bank. Każde wejście i wyjście jest rejestrowane. Standardowo karty otrzymują wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Osobom nieposiadającym kart (np. listonosz, rodzice), drzwi do szkoły mogą otworzyć pracownicy szkoły (portierni, pracownicy sekretariatu), dzięki zainstalowanemu w ramach projektu domofonowi.
Wieczór kultury żydowskiej w LO. Obsada!
Już w najbliższą sobotę (15.11.) aula LO wypełni się muzyką żydowską, ponieważ uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście oraz zespół „Klezmerado” przedstawią fragmenty „Skrzypka na dachu” oraz wykonają najpiękniejsze utwory kultury żydowskiej. Całość przedsięwzięcia będzie zwieńczona wręczeniem stypendiów najlepszym absolwentom LO.
Przygotowania dobiegają końca. Scenografia już prawie gotowa, a scena LO staje się świadkiem pierwszych prób muzycznych i teatralnych. Już od środy (12.11.) warsztaty teatralne dla uczniów prowadzi aktorka teatralna i filmowa Emilia Krakowska.
Miejsc siedzących nie ma już od poprzedniego tygodnia, zarówno na godzinę 16.00 jak i na 19.00 – dodaje dyr. Tomasz Marczak. Dokonujemy zapisów na listę rezerwową. Nie oznacza to jednak, że nie będzie można przyjść na spektakle, ale miejsca będą już tylko stojące. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie za rok będziemy musieli wystawić jeszcze trzeci spektakl – dodaje z uśmiechem dyrektor.
Jak wygląda obsada poszczególnych aktów?
Przyrodnicy z LO w laboratorium
W piątek (tj. 31 października 2014 r.) klasa IIa o nachyleniu biologiczno-chemicznym i humanistycznym miała przyjemność odwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez profesjonalną kadrę. Głównym tematem lekcji było badanie właściwości wody i obserwowanie zachodzących w niej zmian.
Licealiści zapoznali się także z podstawowymi zasadami prawidłowego zachowania w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody, oglądali słynne Polskie Czerwone Księgi Zwierząt oraz przede wszystkim pracowali na fachowym sprzęcie laboratoryjnym,
co w szczególności ucieszyło uczniów wiążących swą przyszłość z pracą w dziedzinie nauk przyrodniczych.
Konkurs dyni i tradycji amerykańskich w LO
31.10. to dość nietypowy, wzbudzający kontrowersje dzień Halloween. Nasze LO jest jednak szkołą otwartą, w której nauce zawsze towarzyszy świetna atmosfera. Dziś Halloween potraktowaliśmy jako zabawę i na przerwach stworzyliśmy świetną atmosferę, tym razem nieco bardziej straszną... Na szkolnych korytarzach zgasły światła, a zastąpiły je świecące dynie. Nie zabrakło również rekwizytów: siekier, świeczek, nietoperzy i czarnych kotów, ale także uśmiechniętych duchów, które ozdobiły ściany. Na lekcjach języka angielskiego rozmawiamy o amerykańskiej tradycji i znaczeniu tego święta. Niektórzy uczniowie zdecydowali się również na upiorny makijaż. Pod koniec dnia komisja w składzie: p. Ewa Tutka, p. Lilia Kilian, p. Lucyna Miłek rozstrzygnęła konkurs na najlepiej, najbardziej kreatywnie wykonaną dynię. Pierwsze miejsce zajęły klasy: II a i II b, drugie - klasa I c, natomiast wyróżnienie klasy: I b, I a, IIc. Wszyscy oczywiście obracamy całe "święto" w żart, doskonale się przy tym bawiąc. Z całą pewnością refleksji, wspomnień, zadumy i modlitwy nie zabraknie podczas zbliżającego się tradycyjnego dnia Wszystkich Świętych.
Gwiazdorska obsada fragmentów "Skrzypka na dachu" w strzegomskim LO!

Emilia Krakowska, Agnieszka Kawiorska, Maria Niklińska, Mirosław Oczkoś oraz Łukasz Płoszajski zagrają w jubileuszowym, dziesiątym przedstawieniu andrzejkowym w strzegomskim LO. Tym razem na deskach szkoły zostaną wystawione fragmenty „Skrzypka na dachu” z przepiękną muzyką żydowską na żywo, którą wykonają uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zespół „Klezmerado”. Tradycyjnie w I akcie wystąpią uczniowie, w II – nauczyciele, w III – VIP-y (aktorzy, goście, rodzice, księża, profesorowie). Szczegóły dotyczące kreacji aktorskich podamy już niebawem.
„To będzie prawdziwa uczta dla miłośników teatru i muzyki żydowskiej – zapewnia dyr. Tomasz Marczak. Uczniowie wykonają tradycyjne utwory, które niejednego widza przyprawią o gęsią skórkę. Ciekawą, dynamiczną scenę zaprezentują nauczyciele z kulminacyjnym pojawieniem się postaci z zaświatów. Nie zabraknie również interesujących dialogów i scen w III akcie, a nawet fragmentów z „Samych swoich”. To wszystko już niebawem na deskach LO. Serdecznie zapraszamy!” – dodaje dyr. Tomasz Marczak.
Ze względu na olbrzymie zainteresowanie, również w tym roku zostaną wystawione dwa przedstawienia – o godz. 16.00 i 19.00. Rezerwacja miejsc – sekretariat LO. Miejsca numerowane.
Zapraszamy do lektury refleksji licealisty Pawła Wrońskiego, który w I akcie zagra Tewiego:
"Skrzypek na dachu" to musical wyjątkowy. Wszystko zaczęło się od powieści „Dzieje Tewjego Mleczarza" Szolema Alejchema, pisarza nazywanego Markiem Twainem literatury żydowskiej, która zainspirowała dwóch amerykańskich muzyków: Jerryego Bocka i Sheldona Harnicka. Pierwszy napisał muzykę, drugi uzupełnił ją słowami, a całość wpisał w libretto Joseph Stein. Potem jej musicalowa adaptacja została przeniesiona na ekran kin. Premiera filmu, reżyserii Normana Jewisona odbyła się w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych. Chyba nikogo kto widział film nie trzeba przekonywać do jego walorów : wspaniałej muzyki w świetnym wykonaniu, pierwszorzędnej gry aktorskiej, czy wreszcie samej fabuły. Niepowtarzalna komedia muzyczna, bawi i wzrusza już kolejne pokolenia widzów, czego ja jestem namacalnym dowodem. Oglądał ten film mój dziadek, ojciec. Teraz przyszła kolej na mnie… Zapada głęboko w pamięć zarówno tym, którzy oglądają go po raz dziesiąty jak i tym, co po raz pierwszy. W filmie można poznać wiele nieznanych tradycji obrzędów, tańców. Właśnie te tańce a szczególnie rosyjskich chłopców, utkwiły mi szczególnie w pamięci . No i kto potrafi przedyskutować każdą sprawę z Bogiem tak jak główny bohater - Tewie Mleczarz , ubogi Żyd, pobożny, przywiązany do tradycji i religii, mąż i ojciec pięciu córek, dzień w dzień zmagający się z ciężką pracą, z problemem wydania córek za mąż, z upadkiem tradycji wśród młodych i z marzeniami... „Gdybym był bogaczem” – tytułową piosenkę z tego musicalu zna chyba cały świat.
Licealiści strzelali z Colta i karabinu H7K 417!
24 października klasa mundurowa ze strzegomskiego LO miała zajęcia na strzelnicy w Świdnicy, gdzie uczniowie poznawali tajniki strzelectwa pod bacznym okiem instruktorów.
Po krótkim wykładzie na temat obchodzenia się z bronią oraz po omówieniu zasad bezpieczeństwa, młodzież przystąpiła do strzelania z broni krótkiej Colt caliber 22 i karabinu H7K 417. Uczniowie wystrzelali po dwa magazynki. Dla większości licealistów był to pierwszy kontakt z bronią palną. Najlepsze wyniki na strzelnicy osiągnął Błażej Kołodziej.
Wyjazd na strzelnicę był kolejnym ważnym elementem w edukacji militarnej licealistów, ponieważ tydzień wcześniej uczniowie klasy mundurowej mieli okazję zapoznać się z ciężkim sprzętem bojowym 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, a zwłaszcza z nowoczesnym czołgami Leopard.
Kolejne militarne przygody klasy mundurowej już niebawem.
Licealiści w przychodni zdrowia
Nauka w LO to nie tylko teoria, ale również praktyka. Dlatego klasa o profilu biologiczno-chemicznym wraz z panią Joanną Durlik wybrała się do Strzegomskiego Centrum Medyczno – Diagnostycznego. Była to świetna okazja do podpatrzenia codziennej pracy w przychodni. Panie z laboratorium zapoznały nas z wszystkimi maszynami i przyrządami niezbędnymi do wykonywania badań, przez które mogliśmy zaobserwować zachodzące procesy. Na koniec panie opowiedziały nam bardzo ciekawe rzeczy na temat dziedziny ich pracy i chętnie odpowiadały na nurtujące nas pytania. Podsumowując: wycieczka była udana i zarazem bardzo ciekawa , mam nadzieję, że kolejna niebawem.
Tekst alternatywny

Tekst alternatywny
Warte uwagi
tekst alternatywny

tekst alternatywny


Kontakt
Adres:
ul. Kościuszki 31
58-150 Strzegom

tel/fax: (074) 8550233
e-mail: ogolniak@wp.pl
Sekretariat
Czynny:
Poniedziałek - Czwartek
7:30 - 15:30
Piątek 8:00 - 16:00
Księgowość
Pon - Pt
7:30 - 15:30
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
LO Strzegom w obiektywie kamery
Wygenerowano w sekund: 0.08 1,094,169 Unikalnych wizyt