Warte uwagi

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny
Tekst alternatywnyTekst alternatywny

Kontakt

Adres:
ul. Kościuszki 31
58-150 Strzegom
tel/fax: (074) 8550233
e-mail: ogolniak@wp.pl

Dyrektor:
dyrektorlostrzegom@interia.pl

Sekretariat

Czynny:
Poniedziałek - Czwartek
7:30 - 15:30
Piątek 8:00 - 16:00

Księgowość

Pon - Pt
7:30 - 15:30

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

LO Strzegom w obiektywie kamery

Klasa mundurowa LO na strzelnicy!

W piątek (25.11.) uczniowie z klasy 1b uczestniczyli w zajęciach praktycznych na strzelnicy w Świdnicy. Szkolenie z zakresu zasad bezpieczeństwa, budowy i sposobu działania broni palnej oraz praktyczny trening strzelecki przeprowadzili doświadczeni instruktorzy z wieloletnim stażem. Licealiści zapoznali się z rodzajami broni, ich obsługą, procedurami bezpieczeństwa oraz technikami oddawania strzałów. Większość klasy celnie strzelała z KBK AK (popularnego „kałasznikowa”). Ćwiczenie z obsługi i strzelania, z tego rodzaju broni, klasa mundurowa ćwiczyła już podczas październikowych zajęć poligonowych, dlatego można było dostrzec duże postępy. Natomiast strzelanie z pistoletu Glock wymagało większych umiejętności i precyzji. Mimo początkowych trudności, po kilku próbach, licealiści radzili sobie coraz lepiej. Następne zajęcia praktyczne już niebawem.

Eksperci telewizyjni na zajęciach w LO

Piątek (25.11.2016 r.) był w Liceum Ogólnokształcącym w Strzegomiu dniem dziennikarskim za sprawą dwóch znamienitych gości: opiekuna merytorycznego klasy dziennikarskiej, specjalisty PR i marketingu politycznego - Mirosława Oczkosia oraz dziennikarza telewizyjnego i radiowego - Michała Olszańskiego („Magazyn Ekspres Reporterów”, „Pytanie na śniadanie”), którzy poprowadzili zajęcia w klasach humanistycznych LO. Klasa 3a uczyła się redagować wiadomości sportowe, w których pan Olszański się specjalizuje. Licealiści mieli również okazję, kolejny raz, sprawdzić swoje umiejętności dziennikarskie przed mikrofonem radiowym. Nagranie oraz wspólne odsłuchanie zapisu było okazją omówienia najczęściej popełnianych błędów przez dziennikarzy radiowych. Redaktor Michał Olszański spotkał się również z klasą pierwszą i drugą. Opowiadał o swojej karierze, pracy w radiu i telewizji oraz o swoich doświadczeniach zdobytych w pracy rzecznika prasowego piłkarskiej Kadry Polski. Miroslaw Oczkoś przywołał złotą zasadę, nie tylko w dziennikarstwie, ale i w życiu: „Nie mierzcie nisko, bo łatwo zdobędziecie cel, mierzcie wysoko i osiągajcie jak najwięcej.

Wspaniałe święto teatru w LO!

W sobotę (19.11.) w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu zostało wystawione przedstawienie „Poskromienie złośnicy”. 750 – osobowa widownia, zgromadzona podczas dwóch spektaklów, obserwowała teatralne zmagania uczniów, nauczycieli, rodziców, aktorów telewizyjnych i zaproszonych gości. Gościem specjalnym LO był Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.
Tradycyjnie w I akcie wystąpili uczniowie, w II – nauczyciele, w III – rodzice, aktorzy telewizyjni, władze samorządowe oraz zaproszeni goście. Scenariusz przedstawienia przygotował dyr. Tomasz Marczak, który dostosował role do konkretnych postaci i sytuacji.
„Szekspir był genialnym pisarzem. Wiele ról, rysów charakterologicznych i sytuacji można odnaleźć w naszym życiu. Wystarczy je tylko trochę uwspółcześnić” – dodaje dyr. Tomasz Marczak.
I rzeczywiście – wybuchy śmiechu i gromkie brawa rozbrzmiewały bardzo często w auli LO.

Zwycięski historyk z LO!

W środę (9.11.2016 r.) odbyła się już XV edycja Powiatowego Konkursu Historycznego „Polska znów wolna”, którego głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Świdnicy. W szranki konkursowe stanęło osiemnaścioro uczestników, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne naszego powiatu. Strzegomskie LO reprezentował Błażej Kołodziej (opiekun: Piotr Bułakowski). Podobnie jak w latach ubiegłych Błażej nie miał żadnych kłopotów, aby w części pisemnej konkursu osiągnąć najwyższy wynik i tym samym znaleźć się w finałowej szóstce. W finale, prowadzonym przez dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Stanisława Szelewę, „nie zabrakło emocji, trudnych pytań oraz błyskotliwych odpowiedzi, co sprawiło, że walka o pierwsze miejsce była wyrównana” (cytat za: III LO). Po zaciętym pojedynku to właśnie strzegomski licealista zajął pierwsze miejsce!

Przyrodnicy LO w akcji! 

W czwartek (20.10.) grupa przyrodnicza z klasy 1c odwiedziła Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne.  Uczniowie udali się do laboratorium pod opieką  wychowawczyni Joanny Durlik w ramach edukacji prozdrowotnej – medycyna w praktyce. Licealiści zostali oprowadzeni  po laboratorium i zapoznani z rodzajem  badań, które są tam wykonywane:
- podstawowymi ( hematologia, koagulacja, badanie moczu i kału),
- specjalistycznymi ( diagnostyką infekcji, alergologią i diagnostyką hormonalną).
Poznali również jak funkcjonuje specjalistyczny  sprzęt laboratoryjny.
  Młodzież zadawała wiele pytań dotyczących badań krwi, np. sprawdzenie jej grupy lub badań moczu pod kątem wykrywania obecności narkotyków. Jedno z wielu pytań dotyczyło tego, jakie studia trzeba ukończyć  aby dostać pracę w laboratorium. Okazało się, że kilkoro uczniów chce zostać właśnie analitykiem medycznym. 

Zajęcia medialne w LO

W poniedziałek (7.11) uczniowie klasy o nachyleniu dziennikarsko-medialnym i prawniczym mieli okazję spotkać się z osobą, która objęła patronat nad ich klasą. Jest to aktor, mentalista, znany między innymi z serialu „Pierwsza Miłość” oraz najnowszego programu „Haker Umysłu” – Łukasz Płoszajski. Zajęcia dotyczyły tworzenia komunikatów medialnych: wiadomości, plotki, pozornej informacji. Pan Łukasz Płoszajski pokazał mechanizmy rządzące mediami, sposoby tworzenia przekazu medialnego oraz celowość różnych komunikatów. Aktor przestrzegał przed manipulacją, która często pojawia się w komunikatach prasowych, telewizyjnych i internetowych.
Licealiści poznali również szczegóły dotyczące tworzenia programów telewizyjnych, zwłaszcza tych, w których występuje pan Łukasz. Szczególne zaciekawienie wzbudziły informacje na temat najnowszego autorskiego programu – „Haker umysłu”, do realizacji którego aktor przygotowywał się aż 11 lat.

"Koncert jesienny na dwa świerszcze ..." w LO

W czwartek (03.11.16 r.) o godz. 17:00 w auli Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu odbył się „Koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie”. Młodzież zaprezentowała przed widownią wiersze różnych poetów. Uczniowie występujący w wieczorku nie tylko czytali wiersze o tematyce jesiennej, ale znaleźli się również wśród nich wykonawcy piosenek i utworów z zakresu poezji śpiewanej. O oprawę muzyczną zadbali miłośnicy gry na gitarze i skrzypcach. Niektóre wierszy wykonano na tle melodii.
Koncert, który okazał się niezwykłym przeżyciem, poprowadził Dawid Mirocha, rozpoczynając go parafrazą słów Johanna Wolfganga Goethego:

„Należy każdego dnia przeczytać dobry wiersz,
zobaczyć wspaniały obraz
wypowiedzieć kilka rozsądnych słów
i jeśli to możliwe - posłuchać krótkiej pieśni”.

"Poskromienie złośnicy" w LO. Kto wystąpi?

Za dwa tygodnie (19.11.2016 r.), po raz dwunasty, w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego zostanie wystawione przedstawienie andrzejkowe. Tym razem będzie to komedia Wiliama Szekspira „Poskromienie złośnicy” (fragmenty). Tradycyjnie w I akcie wystąpią licealiści, w II – nauczyciele, w III – aktorzy, rodzice, posłowie, władze miasta i powiatu, absolwenci i sympatycy LO. Nie zabraknie niespodzianek, ponieważ w III akcie zagra aż pięcioro aktorów: Emilia Krakowska, Aleksandra Zienkiewicz, Sylwia Juszczak, Łukasz Płoszajski i Mikołaj Krawczyk. Ciekawostką jest udział w przedstawieniu starosty wadowickiego Bartosza Kalińskiego, który tak zachwycił się ideą teatru w strzegomskim LO, że postanowił nie tylko zobaczyć to wydarzenie „na żywo”, ale również w nim wystąpić.
Idea przedstawienia jest niezmienna – pozyskanie środków dla najlepszych maturzystów LO, którzy nie tylko wykazali się bardzo wysokimi wynikami z egzaminu dojrzałości, ale również reprezentowani szkołę w konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych i aktywnie włączali się w życie szkoły.

Klasa mundurowa LO na poligonie!

Licealiści z klasy mundurowej (I b) odbyli 3-dniowe szkolenie unitarne w „Bazie Lotniczej Baryt” pod bacznym okiem starszego sierżanta Jana Kuska (legendy 62 Kompani Specjalnej, a potem wychowawcy kilku pokoleń komandosów). Uczniowie doświadczyli pierwszego zderzenia dotychczasowych wyobrażeń o wojsku z trudem żołnierskiej służby. Program obejmował: regulaminy wojskowe, składanie i rozkładanie AK 47, zapoznanie się z różnymi rodzajami broni będącymi na wyposażeniu WP, strzelanie z AK 47 na strzelnicy, poznanie środków ochrony przed bronią masowego rażenia, ćwiczenia w komorze gazowej, ćwiczenia piechoty z wykorzystaniem transportera opancerzonego, ćwiczenia wytrzymałościowe (bieg z bronią na dystansie 3 km), ćwiczenie taktyki w terenie (szyk ubezpieczony). Mundurowi z klasy II b mieli okazję odbyć lot samolotem PZL – 104 Wilga!

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny
Wygenerowano w sekund: 0.04
1,668,093 Unikalnych wizyt