Warte uwagi

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

Kontakt

Adres:
ul. Kościuszki 31
58-150 Strzegom
tel/fax: (074) 8550233
e-mail: ogolniak@wp.pl

Dyrektor:
dyrektorlostrzegom@interia.pl

Sekretariat

Czynny:
Poniedziałek - Czwartek
7:30 - 15:30
Piątek 8:00 - 16:00

Księgowość

Pon - Pt
7:30 - 15:30

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

LO okiem kamery


Wymiany międzynarodowe

Polsko-niemiecki projekt strzegomskiego LO (2015)

W dniach 08.04.-16.04.2015 r. osiemnaścioro pierwszoklasistów LO, wraz z opiekunami: Agnieszką Soboń-Nowakowską oraz Agnieszką Żelazko, uczestniczyło w wymianie polsko-niemieckiej. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Krzyżowa. Towarzyszyła nam niepewność i strach zarówno przed nowym miejscem jak i nowymi ludźmi. Już pierwszego dnia zabawy integracyjne okazały się miłym zaskoczeniem. Każdego dnia braliśmy udział w grach językowych oraz zajęciach (np. czytanie listów Janes i Freya von Moltke), które odkryły przed nami niezwykle ważną i wzruszającą historię tego miejsca. Jednym z elementów zajęć było walczenie z „łatkami”, stereotypami o Polakach i Niemcach. Wyjazd do Wrocławia był przełomowym wydarzeniem dla naszych znajomości. Zwiedzanie miasta oraz grupowe poszukiwania słynnych wrocławskich krasnali sprawiły, że zbliżyliśmy się do siebie, a nauka stała się twórczą zabawą. Ostatniej nocy wyruszyliśmy na spacer po Krzyżowej. Bezchmurna, ciepła noc, niebo pełne spadających gwiazd sprawiła, że zwykła przechadzka zamieniła się w magiczną podróż po miejscu przesiąkniętym historią. Następny poranek minął bardzo szybko, ponieważ spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w drogę do Berlina. Podróż minęła w przyjaznej atmosferze, podczas której dzieliliśmy się swoimi przeżyciami z pierwszej części projektu. W Berlinie odwiedziliśmy muzeum Checkpoint Charlie poświęcone murowi berlińskiemu i podziałowi Niemiec oraz historii ludzi, którzy chcieli uciec z tego miejsca. Zwiedziliśmy również Bundestag, łącznie z kopułą, z której widać panoramę Berlina. Architektura tego miejsca rozpoczęła dyskusję na temat połączenia starego z nowym. Najbardziej poruszył nas pomnik poświęcony ofiarom holocaustu. Zadziwiająco prosta forma, miała swoją wstrząsająca wymowę, która uświadomiła nam skalę tej zagłady. Dwa dni spędzone w tym mieście były jedną z najlepszych lekcji historii. Ponownie pojawił się w nas strach, a raczej obawa przed nowymi ludźmi i rodzinami, u których mieliśmy mieszkać będąc w Magdeburgu. Po przyjeździe do domów, w których mieszkaliśmy mieliśmy okazję poznać styl życia naszych zachodnich sąsiadów. Kolejnym miejscem związanym z podziałem Niemiec było więzienie polityczne. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć warunki, w których przebywali osadzeni tam ludzie. Prace grupowe połączone ze zwiedzaniem Magdeburga oraz zajęciami w szkole były niezwykłą zabawą rozwijającą nie tylko umysł, ale również zdolności manualne. Ostatni wieczór spędziliśmy na wspólnym grillowaniu razem z nauczycielami i rodzinami, u których gościliśmy. Dla wielu z nas było to rozpoczęcie nowych przyjaźni. Projekt ten był na tyle udany, że planujemy już kolejne wizyty i spotkania z naszymi nowymi przyjaciółmi. Najlepszymi pamiątkami jakie ze sobą przywieźliśmy są wspomnienia.

Natalia JurkiewiczStrzegomscy licealiści na projekcie w Izraelu! (2015)

W dniach 11-21.02.2015 r. grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu wraz z opiekunami: Ewą Tutką i Agnieszką Soboń-Nowakowską poleciała do Izraela na drugą część Trilateral Project 2014/2015 Polska-Niemcy-Izrael. To już kolejny raz, kiedy uczniowie ze Strzegomia biorą udział w międzynarodowej wymianie. Droga do Tel Avivu wiodła przez lotnisko we Wrocławiu i Monachium. Na miejscu przywitali nas znajomi Izraelczycy, u których uczniowie spędzili 4 dni. Pogoda zaskakiwała swoją zmiennością, od 28 stopniowego upału, przez ulewne deszcze, aż do śniegu po kostki. Wspólnie z grupą izraelską i niemiecką strzegomianie odwiedzili stare miasto w Akkce, wzgórza Golan, Tabcha, Jezioro Tyberiadzkie (zwane jeziorem Galilejskim). Gośćmi spotkań z młodymi ludźmi z trzech krajów byli m.in. Isaac Katz i Benek Sharon, którzy opowiadali o Holocauście. Uczestnicy projektu mieli okazję wziąć również udział w szabacie-świętym dniu w judaizmie. Po miło spędzonych chwilach u rodzin, przyszedł czas na dalsze zwiedzanie. W piękny, upalny dzień młodzież wchodziła na starożytną twierdzę żydowską, zwaną Masadą po czym wzięła orzeźwiającą kąpiel w Morzu Martwym. Na koniec dnia pełnego wrażeń, uczestnicy zatrzymali się w Paulus Haus w Jerozolimie, gdzie zostali do końca pobytu. Przez kolejne dni wszyscy mieli okazję zobaczyć Stare i Nowe Miasto w Jerozolimie, Yed Vashem oraz odbyć długie dyskusje na przeróżne tematy. Cały pobyt wspominany jest jak najlepiej, odczuwany z małą nutką niedosytu. Oby takich projektów jak najwięcej!

Więcej informacji na https://trilateral2014.wordpress.com/

Tekst i zdjęcia Adrianna GołembiowskaProjekt polsko-niemiecki strzegomskich licealistów (2014)

W dniach 19.05. – 24.05.2014 r. uczniowie LO wzięli udział w drugiej części projektu polsko-niemieckiego, który odbył się w Magdeburgu, Berlinie i Lipsku. Relacja Pauliny Klimali: „Dnia 19.05. o godz. 8.15 pod budynkiem naszej szkoły odbyła się zbiórka uczniów oraz opiekunów (Pani Agnieszki Soboń-Nowakowskiej oraz Pani Sylwii Witki)-uczestników wymiany. O godz. 8.30 wyruszyliśmy spod naszego LO do Magdeburga na spotkanie z niemieckimi koleżankami i kolegami. Droga była długa, ale za to pełna ekscytacji i radości. Po dotarciu na miejsce okazało się, że przyjechaliśmy szybciej niż się spodziewaliśmy, dlatego z niecierpliwością oczekiwaliśmy na spotkanie z naszymi niemieckimi koleżankami i kolegami. Każdy z nas poznał swojego towarzysza językowej przygody oraz jego rodzinę. W miłej atmosferze spędziliśmy resztę popołudnia. Następnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę po Magdeburgu, podczas której nasze grupy zostały podzielone na polsko-niemieckich uczestników. Mieliśmy do wykonania zadania , dzięki którym poznaliśmy miasto . Atrakcją w tym dniu było również zorganizowanie grilla przez nas i naszych niemieckich znajomych. Była to okazja do bliższego poznania się, opowiedzenia o sobie i swoich zainteresowaniach. W następnym dniu udaliśmy się do Lipska, gdzie zwiedzaliśmy zabytki i szlifowaliśmy język angielski, ponieważ przewodnik opowiadał o tym pięknym mieście właśnie w tym języku. Pogoda w Lipsku dopisała. Było tak gorąco , że po godzinie każdy miał wrażenie, że bierze udział w jakimś maratonie :). Po powrocie do Magdeburga popołudnie spędziliśmy z „naszymi Niemcami” w centrum miasta, gdzie dziewczyny wpadły w zakupowy szał, zwłaszcza Daria Pawlik i Dominika Pyda :). W kolejnym dniu udaliśmy się do Berlina. Upał był okropny; trudno było znaleźć nawet odrobinę cienia. Przewodnik pokazał nam wiele ciekawych miejsc: Bramę Brandenburską, pomnik upamiętniający pół miliona pomordowanych w latach nazizmu Romów. Największe wrażenie zrobił na nas Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, który był ogromny i wyglądał jak labirynt. Ostatni dzień spędziliśmy w szkole, gdzie odbyły się wspólne projekty. Byliśmy podzieleni na 5-6 osobowe grupy, w których przygotowywaliśmy plakaty dotyczący najciekawszych miejsc projektu. Po wykonanych pracach mieliśmy lunch w szkolnej stołówce i odrobinę czasu wolnego , który wykorzystaliśmy w centrum miasta. Około godziny 17.00 odbył się grill wraz z nauczycielami oraz rodzicami naszych niemieckich przyjaciół. Po posiłku udaliśmy się wspólnie nad rzekę Elbę i tam spędziliśmy ostatnie chwile projektu. W sobotę około godz. 9.00 zebraliśmy się pod szkołą i przygotowywaliśmy do wyjazdu. Pożegnanie nie obeszło się bez łez i przyjacielskich uścisków oraz zapewniania, że spotkamy się ponownie. Każdy z nas zawarł tutaj nową znajomość, a nawet przyjaźń. Mamy nadzieję, że kontakty między nami utrzymają się jak najdłużej!Projekt polsko-niemiecko-izraelski w LO (2014)

Strzegomscy licealiści wraz z młodzieżą z Niemiec i Izraela uczestniczą w projekcie językowo-historycznym. Pierwsza cześć projektu odbywa się w Magdeburgu, Berlinie, Strzegomiu, Wrocławiu, Szklarskiej Porębie i Oświęcimiu. Druga część odbędzie się w Izraelu, dokąd młodzież poleci na dwa tygodnie już w lipcu. Pierwsze spotkanie uczniów z Polski, Niemiec i Izraela odbyło się we wtorek (15.04.2014 r.) w Magdeburgu, w którym rozpoczął się projekt. Ważną częścią programu są warsztaty historyczne, które młodzież będzie realizowała w trzech krajach. W Niemczech uczniowie poznali historię Magdeburga oraz Berlina. Ważnym punktem berlińskiej wycieczki był: Berlin Wall Memorial oraz Bundestag. W sobotę (19.04.) młodzież przyjechała do Strzegomia. Licealiści gościli ich w swoich domach. Dla młodzieży niemieckiej i izraelskiej było to niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ projekt był realizowany w trakcie świąt wielkanocnych, które w Polsce mają niezwykłą oprawę. „Żurek oraz ciasta zachwyciły naszych gości. Urzekła ich również rodzinna atmosfera” – dodają licealiści. Opiekunowie niemieccy i izraelscy udali się również na liturgię Wielkiej Soboty do bazyliki św. App. Piotra i Pawła. „Polacy potrafią wspaniale celebrować takie święta” – dodali tuż po wyjściu z kościoła. Polska część projektu jest bardzo zróżnicowana. Młodzież poznała historię Strzegomia, Książa, Wrocławia, ale także turystyczne uroki Szklarskiej Poręby i górskich wycieczek. Najtrudniejsza część projektu będzie realizowana w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu od środy (22.04.). Europejska część projektu zakończy się w piątek (25.04.) w Strzegomiu. Kolejne spotkanie młodzieży odbędzie się już za dwa miesiące w Izraelu, gdzie licealiści poznają historię Jerozolimy, Betlejem i innych zakątków tego niezwykłego regionu.Projekt polsko – niemiecki w LO 2013
Projekt polsko – niemiecki w LO


Nasza wymiana z młodzieżą z magdeburskiego Norbertus Gimnazjum jest kolejnym tego typu projektem, choć co roku biorą w nim udział inne grupy uczniów. W tym roku nasi goście z Niemiec przyjechali do Strzegomia już 16. września. Powitaliśmy ich serdecznie w progach naszej szkoły. Spotkaliśmy się w dużym gronie, liczącym ponad pięćdziesiąt osób.
W ciągu pierwszych dni projektu staraliśmy się przybliżyć gościom historię Strzegomia oraz pokazać im najciekawsze miejsca i obiekty naszego miasta. Zaprosiliśmy ich do naszych domów, dzięki czemu mieliśmy okazję bliżej się poznać. Spędziliśmy razem dużo czasu, przeznaczając go na wspólne gry integracyjne, zwiedzanie miasta, zabawę, a nawet przygotowanie tradycyjnych potraw. Miejscem naszych wspólnych działań była też aula liceum. Szkoła stała dla nas otworem niemal cały dzień. Choć pogoda w pierwszych dniach nam nie dopisywała, nie poddawaliśmy się. Dbali o nas nauczyciele z Niemiec i Polski.
Następne dni projektu spędziliśmy we Wrocławiu. Wraz z naszymi nauczycielkami – Panią Agnieszką Soboń-Nowakowską i Panią Kamila Mazur - pokazaliśmy naszym niemieckim przyjaciołom i ich opiekunom stolicę Dolnego Śląska. Zamieszkaliśmy wszyscy w domu studenckim Akademii Wychowania Fizycznego. Czas przeznaczyliśmy głównie na wspólne zwiedzanie miasta. Dzięki udziałowi w grze terenowej, którą przygotowali dla nas nauczyciele, mieliśmy okazję bliżej poznać jego zabytki. Wyśmienicie bawiliśmy się w aquaparku.
Dzięki tej wymianie mieliśmy przyjemność poznać nowych, wspaniałych ludzi. Pożegnanie nie obeszło się bez łez i wspólnych zapewnień, że wkrótce się spotkamy. Miejmy nadzieję, że nasze kontakty będą się wzmacniały i szczęśliwie spotkamy się w rodzinnym mieście naszych nowych znajomych. Drugą część projektu zaplanowano bowiem na grudzień.
Do zobaczenia w Magdeburgu, Berlinie i Lipsku!

Anita Schweda z klasy IIaWymiana polsko-niemiecka(Magdeburg 2010)
Magdeburska przygoda licealistów


Dnia 25 maja o 9.00 wyruszylimy (tzn. 21 osób z klasy I b wraz z wychowawcą T. Marczakiem) spod naszego LO do Magdeburga na spotkanie z zagranicznymi uczniami. Droga była długa (6 godzin jazdy), za to przepełniona ogólnym podekscytowaniem i zniecierpliwieniem.
Kiedy stanęlimy pod imponującym budynkiem szkoły Norbertusgymnasium podekscytowanie sięgało zenitu, jednak gdy wszyscy znaleźlimy się w jednej klasie z niemieckimi uczniami, nikt nie miał odwagi się odezwać. Na szczęcie znalazło się kilku Niemców, którzy kazali nam się nie krępować i częstować przygotowanymi dla nas przekąskami. Następnie gralimy w gry integracyjne. Było bardzo wesoło, atmosfera szybko się rozluźniała. Zabawnie było słuchać Niemców, którzy wbrew pozorom mięli duże problemy z wymówieniem krótkiego "nie" ciągłe próby im też sprawiały frajdę!
Dwie pierwsze noce w Niemczech spędzilimy w hotelu. Bardzo porządnym, gdzie smaczne śniadania znikały w tempie błyskawicznym i każdy miał zabawę z drzwiami do pokojów na kod, nie tradycyjnie na klucze.
Drugiego dnia wymiany mięlimy okazję uczestniczyć w typowych niemieckich lekcjach; różniły się od naszych bardzo niewiele. Zagralimy również w siatkówkę i tenisa z naszymi nowymi kolegami, chłopcy zagrali mecz piłki nożnej. Po pewnym czasie pan Marczak dołączył do drużyny siatkarskiej, niedługo potem drużyna polska wygrała miażdżącą ilocią punktów. Zajęcia sportowe były dobrym i udanym pomysłem.
Nie musielimy też się martwić o jedzenie- stołówka szkolna stała przed nami otworem. Kilka razy na dziedzińcu szkoły mięlimy grilla. Było pyyysznie!
W czwartek w Norbertusgymnasium mięlimy zadania projektowe. Oglądnęlimy film dokumentalny "Przemiany społeczne", podzielono nas na grupy niemiecko-polskie i wspólnie mówilimy o naszych dowiadczeniach związanych z granicami, o rodzajach granic i najpopularniejszych barierach w naszych czasach.
W piątek pojechalimy do Berlina. Zrobilimy zdjęcia naszej interpretacji upadku Muru Berlińskiego - my, ludzie przedstawialimy mur, który symbolizował granice tkwiące wciąż w naszych głowach i sercach. Następnie Niemcy z niemieckim, a my z angielskim przewodnikiem udalimy się w podróż do przeszłoci. Dowiedzielimy się naprawdę wiele o podziale Berlina, o wygodach i utrudnieniach w RFN i NRD, o ucieczkach ze strony wschodniej na zachodnią i ofiarach, które w tych próbach zginęły. Niestety, pogoda nam nie sprzyjała, przemieszczalimy się w kapturach i z parasolami. Później w grupach, wraz z naszymi koleżankami i kolegami zwiedzalimy Berlin (niektórym przybyło wiele toreb z zakupami). Po całym dniu zwiedzania i jeżdżenia metrem z ulgą położylimy się w łóżkach w niemieckich rodzinach.
W domach naszych nowych znajomych zostalimy bardzo życzliwie przyjęci. Ja, na przykład, mocno się przeziębiłam, mama Sahry dała mi wszystkie potrzebne leki i robiła pyszne zdrowotne herbatki. Było naprawdę miło, kiedy oglądalimy razem Eurowizję i wspólnie dopingowalimy niemiecką piosenkarkę.
Ostatniego dnia projektu robilimy plakaty o barierach z przeszłoci i sposobach przełamywania barier, wstawialimy do nich swoje zdjęcia na tle różnego typu granic. Pogoda była cudowna; po pracy umysłowej prawie wszyscy udalimy się do magdeburskiego parku, gdzie położylimy się na mięciutkiej trawie i opalalimy się. Miało tam miejsce wiele pożegnalnych sesji zdjęciowych ;-p
Strasznie żal było nam opuszczać Magdeburg po tych 5-ciu dniach. To przepiękne miasto, w którym poznalimy wiele wspaniałych ludzi. Dla mnie ten projekt był szczególnie udany, bo miałam okazję spotkać się i porozmawiać z kolegami z poprzedniej wymiany. To było niesamowite!
Podtrzymuje swoje zdanie, że projekty językowe to wspaniała rzecz, okazja na spotkanie niesamowitych ludzi i sprawdzenie swoich umiejętnoci językowych. Naprawdę warto korzystać z takich okazji. Utrzymujemy stały kontakt z "naszymi Niemcami" i czekamy na drugą część wymiany, która odbędzie się we wrześniu i będzie miała miejsce w Strzegomiu i Karpaczu.

Małgorzata KramekWymiana polsko-niemiecka(Strzegom - Krzyżowa 2008)
W dniach od 8 do 17 września nasza klasa, IIb, uczestniczyła w wymianie międzynarodowej wraz z uczniami klasy X ze szkoły Norbertusgymnasium w Magdeburgu. Dnia 8 września koledzy z Niemiec przyjechali do Strzegomia i zostali w naszym mieście trzy dni. W tym czasie spędzalimy wspólnie razem czas, oprowadzalimy ich po mieście, mieliśmy wspólne gry i zabawy. 11 września wszyscy razem wyjechalimy do Krzyżowej, a po drodze zwiedzilimy Zamek Książ. Tematem przewodnim naszej wymiany była walka opozycji z komunizmem w PRL i NRD w latach 1960 - 1989. Przez te 7 dni spędzonych w Krzyżowej dowiedzielimy się wiele na ten temat. Przeprowadzaliśmy wywiady ze światkami czasu: Tomaszem Wójcikiem i Zbigniewem Senkowskim, odwiedzilimy Stowarzyszenie Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu i na koniec tworzylimy plakaty prezentujące zdobytą przez nas wiedzę. Było mnóstwo pracy, ale znalazł się też czas na złapanie oddechu. Wspólne podchody, gry na hali sportowej i zabawy, jak TWISTER, pozytywnie wpłynęły na integrację grupy. W sobotni wieczór odbył się wieczorek polsko - niemiecki, na którym poznawaliśmy kulturę i obyczaje naszych zachodnich sąsiadów, a także prezentowalimy nasze osiągnięcia na tym polu. W ostatni wieczór pobytu w Krzyżowej, została zorganizowana dyskoteka, na której wszyscy dobrze się bawili, aż do nocy. Rano nikt nie chciał się rozstawać, było dużo smutku i łez, w końcu dotarło do nas, że już możemy się nie zobaczyć. Około godziny 10 rozstaliśmy się, nasza klasa pojechała do Strzegomia, a nasi koledzy z Niemiec do Magdeburga. Chwile te niewątpliwie zostaną w naszych wspomnieniach na zawsze. Cieszymy się, że to właśnie my bylimy uczestnikami tej wymiany, dzięki której zdobylimy nowe znajomoci oraz dokształciliśmy się w zakresie historii i języków obcych.

Kamila Pałka i Monika MarczykWymiana polsko-niemiecka(Magdeburg 2008)
Od 12 lat młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu oraz z młodzieżą za szkoły Norbertus Gymnasium w Magdeburgu uczestniczą w projekcie polsko - niemieckim, którego celem jest zapoznanie uczniów z obydwu szkół z historią walki z komunizmem w PRL i NRD. 28 maja 2008r. rano wyjechalimy ze Strzegomia i już popołudniu bylimy w Magdeburgu. W pierwszym dniu my licealiści zostaliśmy bardzo mile powitani przez uczniów z Magdeburga oraz ich opiekunów, następnie każdy z nas został przydzielony do rodziny, w której spędził bardzo przyjemny i niezapomniany tydzień. To była pierwsza część projektu, w którym integrowaliśmy się z młodzieżą niemiecką. Tematem tegorocznego projektu była "Opozycja, a system państwa w Polsce i NRD w latach 1960 - 1989 r." Pierwsze pięć dni spędzaliśmy czas we własnym gronie. Podczas gier i zabaw poznawalimy bliżej naszych kolegów i koleżanki. Zwiedziliśmy Magdeburg oraz pojechaliśmy do Lipska, gdzie poszliśmy do Muzeum, w którym dowiedzieliśmy się różnych wiadomoci na temat komunizmu w NRD. Dla nas, młodzieży polskiej jak zarówno niemieckiej był to czas i okazja, aby wspólnie poznać historię, a także wymienić poglądy i poznać nasze stosunki do danego wydarzenia historycznego. Przez dwa ostatnie dni wykonaliśmy kawał solidnej roboty. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność osobiście poznać kilka osób z tamtego okresu. Ci świadkowie opowiedzieli wydarzenia, które wydarzyły się zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Przeprowadziliśmy również z nimi konwersację, wymianę poglądów oraz wywiad. Świadkowie czasu opowiedzieli najpierw historię swojego życia, następnie zadawaliśmy im pytania, na które odpowiadali z przyjemnością lecz nie zawsze z dobrymi wspomnieniami lub uśmiechem na ustach. W ciągu tych ostatnich dni my i nasi przyjaciele z Magdeburga opracowywaliśmy projekt. Robiliśmy prezentację multimedialne, składaliśmy filmy oraz tworzyliśmy plakaty w trzech językach, które będą towarzyszyć nam przez czas projektu, i które będą przedstawione w obydwu szkołach. Ostatniego dnia zwiedziliśmy również Muzeum Pamięci Narodowej w Magdeburgu. W nim właśnie więźniowie zostali skazani na kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy. Kiedy rozstawaliśmy się ze swoimi przyjaciółmi z Magdeburga i ich rodzinami był wielki smutek. Nie zabrakło również ciepłych słów i oczywiście łez. Podsumowując cały projekt bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy umożliwili nam ten wyjazd i tak wspaniałą lekcje historii. Dziękujemy Fundacją wspierającym "Polsko - niemiecka wymiana młodzieży". Dzięki temu projektowi dużo się nauczyliśmy i dowiedzieliśmy ciekawych rzeczy oraz poznaliśmy wspaniałych ludzi.

Angelika ZawiłaWymiana polsko-niemiecko-izraelska(2008)


Święta, które w tym roku w Polsce były wyjątkowo mroźne grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu spędziła w upalnym Izraelu. Pobyt grupy polskich uczniów wraz z dwoma opiekunami: panią Moniką Rydel i panią Bożeną Wichłacz, grupą uczniów niemieckich z Norbertus Gimnazium w Magdeburgu oraz uczniów High School Kibbutz Kabri w Izraelu był drugą częcią Trójnarodowego Projektu Polsko - Izraelsko - Niemieckiego pt. "Recepcja Shoah oraz łamanie praw człowieka w Polsce, Niemczech i Izraelu". W dniach 13.03 - 24.03 br. młodzi ludzie mieli czas zarówno na to, aby wysłuchać licznych wykładów i uczestniczyć w wielu dyskusjach, zwiedzić liczne zabytki Ziemi świętej, a także poznać bliżej kulturę i styl życia izraelskich kolegów. Projekt w całoci odbywał się w języku angielskim. Pierwsze dni po przylocie młodzież spędziła w domach izraelskiej grupy, w okolicach miasta Nahariya - przez jakiś czas żyli jak prawdziwi izraelscy Żydzi - uczestniczyli w szabacie, Purimie - żydowskim karnawale, a niektórzy mieli nawet okazję zobaczyć obrządek obrzezania. Później przyszedł czas na Jerozolimę. Uczniowie zamieszkali w Międzynarodowym Ośrodku Spotkań Beit Ben Yehuda. Będąc w stolicy trzech największych religii monoteistycznych świata uczestnicy otrzymali możliwość poznania głęboko powiązanych ze sobą korzeni religii. Ten wyjątkowo udany pobyt w Izraelu z całą pewnością zmienił myślenie uczestników - dziś już wiedzą, co zrobić, aby Holokaust nigdy się nie powtórzył.

Martyna SobolWymiana polsko-niemiecko-izraelska(2007)
Co dwa lata w ZSO w Strzegomiu organizowane jest w ramach międzynarodowego projektu spotkań z młodzieżą niemiecką i izraelską. Całe przedsięwzięcie bierze właśnie początek u nas w Strzegomiu, w budynku naszego liceum. Młodzież niemiecka i izraelska przyjechała do nas już w piątek, tj.28 września. Po przyjeździe do Strzegomia odbędzie się wspólny wieczór zapoznawczy, a na dzień następny zaplanowano w trójstronnych grupach. Jej istotą są zagadnienia dotyczące Holokaustu oraz deklaracje praw człowieka . Każdy uczestnik projektu będzie miał możliwość wypowiedzenia się na ten temat , tego dnia przewidziano także zwiedzanie naszego miasta . Miejscem docelowym takiego spaceru ulicami Strzegomia jest wspólne spotkanie młodzieży w Bazylice Mniejszej. Tam uczniowie naszego liceum opowiedzą naszym gościom o tradycjach katolickich . Później uczniowie, już w grupach narodowych przygotują prezentacje i wygłoszą referaty na temat historii praw człowieka . Młodzież niemiecka i izraelska pozna także bliżej rodziny swych polskich kolegów i koleżanek, goszcząc w polskich domach i spędzając wspólnie sobotnie popołudnie. W niedzielę, tj. 30 września cała międzynarodowa grupa, pod egidą swych opiekunów, wyjedzie do Oświęcimia, gdzie zagości w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Uczniowie poznają miasto i jego tragiczną historię. W poniedziałek (1 października) uczestnicy programu zwiedzą Muzeum byłego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz. Z kolei w godzinach popołudniowych odbędą się indywidualne odwiedziny miejsc pamięci. Efekty realizacji tych punktów programu wymiany młodzieży będzie mogła utrwalić podczas wieczornych prac w trójnarodowych grupach. Ich zadaniem będzie oddanie w plastycznej formie wrażeń i przeżyć ze zwiedzonych miejsc pamięci. Na wtorek zaplanowano zwiedzanie byłego Obozu Koncentracyjnego w Brzezince oraz udział w uroczystości poświęconej ofiarom morderstw. Dzień podsumuje dyskusja na temat przeżyć uczestników projektu. W środę, tj. 3 października Polacy, Niemcy i Izraelczycy będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami polskiej grupy obrońców praw człowieka w Krakowie. Żydowskie Muzeum, w którym poznają bliżej historie, kulturę i zwyczaje żydowskie. Wieczór uświetni kolacja w żydowskiej restauracji na Kazimierzu, a noc młodzież spędzi już w pociągu, w drodze do Berlina. W stolicy Niemiec młodzi uczestnicy wymiany zobaczą między innymi Pomnik Holokaustu i spotkają się z niemiecką grupą obrońców praw człowieka, a w Magdeburgu zostaną zakwaterowani u niemieckich rodzin. W piątek wybiorą
Wygenerowano w sekund: 0.01
1,985,661 Unikalnych wizyt